INVADER 10000DPI Gaming Mouse – Black
R259.00
The Redragon INVADER 10000DPI RGB Gaming Mouse is an ambidextrous mouse with an ergonomic design. It has seven programmable button, with three of them on the side. The sensor for this mouse is accurate with a polling rate of up to 1000Hz.
57 in stock
ESTIMATED DELIVERY DATE
Usually between 3-5 working days for delivery.
TRACKABLE NATIONWIDE SHIPPING
Your tracking number will be sent to you after your order has been processed.
LOVE IT OR GET A 100% REFUND!
The Redragon INVADER 10000DPI 8 Button RGB Gaming Mouse is an ambidextrous styled mouse with three side buttons and a total of seven programmable buttons. Its 3325 sensor ensures precise movements with adjustable DPI and a polling rate of up to 1000Hz. The RGB backlighting can be set to multiple modes and profiles with Redragon’s software.
Features:
- Ambidextrous and ergonomic design
- RGB backlighting
- 8 Total buttons, 7 programmable
- 3 Side buttons
- 10000 DPI
- 1000Hz Polling Rate
- Programmable side fire button
- 3325 Sensor
- 5 User profiles
Specifications:
- Design: Ambidextrous Ergonomic
- Total Buttons: 8
- Programmable Buttons: 8
- Side Buttons: 2
- Weight: 119.6g
- Dimensions: 11.7 x 6.35 x 3.9 cm
- Sensor: 3325
- DPI: 500-10000 DPI
- Polling Rate: 125-1000Hz
- Acceleration: 20G
- Cable Length: 1.8m
- Cable Type: 3mm Braided Fibre Optic